jackandryansis90421 jackandryansis90421
  • 04-05-2018
  • Mathematics
contestada

Using the rate of $8 for every 2 pounds of rice, how much would a 1/2 pound of rice cost

Respuesta :

Skøll1922
Skøll1922 Skøll1922
  • 04-05-2018
2/½=4
8/4=2
It would be 2$
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-05-2018
2 pound = $8

1 pound = $8 ÷ 2 = $4

1/2 pound = $4 ÷ 2 = $2

Answer: $2
Answer Link

Otras preguntas

Answer by 11:59 today!!!
pls help me i need help rlly fast
Read the claim and counterclaim. CLAIM: School uniforms are a good thing. COUNTERCLAIM: School uniforms discourage students from expressing their individuality.
What is Physical Education?​
What are 2 similarities and 2 differences between photosynthesis and cellular respiration?
X = mb + y Is this written out in slope intercept form?
please help!! choices for for the first one is $5, $15, $10, $20
Do Now: Watch the video and write down who they are in the family. Use the words in the box below. hermana tio abuela hermano papa mama Complete the sentences
which is best illustrated by Watson and Crick's ball and stick model of dna
Do y’all know which one it is?