sailsshayprecia sailsshayprecia
  • 03-05-2018
  • Mathematics
contestada

At a high school football game Janie buys 6 hot dogs and 4 soft drinks for 13. Amy buys 3 hot dogs and 4 soft drinks for 8.50. What is the price of a hot dog

Respuesta :

prestonshelton
prestonshelton prestonshelton
  • 03-05-2018
Hello!

You can make two equations based on what you know

let x stand for the price of 1 hot dog
let y stand for the price of 1 soft drink

6x + 4y = 13

3x + 4y = 8.50

You can subtract the equations from each other to get rid of y

3x = 4.50

Divide both sides by 3

x = 1.50

A hot dog cost $1.50

The answer is $1.50

Hope this helps!
Answer Link
Аноним Аноним
  • 03-05-2018
Janie : 6 hotdogs + 4 soft drinks = $13
Amy . : 3 hotdogs + 4 softdrinks for $8.50

3 hotdogs = $13 - $8.50
3 hotdogs = $4.50

1 hotdog = $4.50 ÷ 3 = $1.50

Answer: $1.50
Answer Link

Otras preguntas

estudiar (to study), hablar (to speak), escuchar (to listen), mirar (to look at), participar (to participate), necesitar (to need), entregar (to turn in), traba
What is √45 in simplest radical form?
How many orbitals are in a d sublevel?
What important result did Becquerel observe when he placed the uranium salt crystals and unexposed photographic film in a drawer? -The crystals phosphoresced wi
56. Farm workers and their families migrated to cities in the 1800s because of _______. automobiles overcrowding new factory jobs better schools 57. ___________
what is the diffrence between earth fragments and rock fragments that are found in soils
Find the percent the fog machine is of the total budget
What is the slope of the line on the graph?
Mathhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
The measure of angle N is 58º. What is the measure of angle L?