23hardinc 23hardinc
  • 02-01-2018
  • Mathematics
contestada

if 3 3\4lbs of candy cost $20.25, how much would 1 lb of candy cost

Respuesta :

ogang0522 ogang0522
  • 02-01-2018
3 3/4 =3.75
20.25 divide 3.75 = 5.4
one pound of candy costs 5.40
Answer Link

Otras preguntas

what is an equivalent expression to (24a+56b)
use the Distributive property to rewrite each expression in it's equivalent form -7y(4-y) please show your work !! hello students from all over the world ! ple
a man exerts 3000.00N of force to push a car 35.00 meters in 90.00 seconds.... 1. what is the work done 2.what is the power generated
what is the metaphor in the sentence "time was the great millstone, which ground is to dust like kerneled wheat?"
how do you solve 13y^2-5yx-8x^2
A carpenter needs to make 60 dowels. Each dowel must be 6 inches long. The wood from which the carpenter will cut the dowels comes in 4-foot lengths. What is th
What is the greatest common factor of 12 and 16?
Who was Pericles? A. a Greek speaker whose fame eventually spread far and wide B. the leader who developed the strategies leading to Greek naval success C. the
a submarine at the water's surface dropped down 100 ft after thirty minutes at that depth it dove an additional 500 ft what was its depth after the second dive
Macy's department stores markup men's cologne 63% on cost for an 8 ounce bottle. A bottle of cologne costs Macy $23.00. What is the selling price for the 8 ounc