cnambou1 cnambou1
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels costs three dollars.five bags of pretzels costs $10.whickhas the lower unit price?

Respuesta :

jesy2003
jesy2003 jesy2003
  • 03-10-2017
the first one has a lower unit price because 1 bag is 3 dollars and the other one is 1 bag is 5 dollars
Answer Link
CatFlynt CatFlynt
  • 03-10-2017
the 5 for $10.  If you have only $10 and you could choose either to buy the five bags for 10 or the $3 a bag which would you buy.     At $3, you can only get 3 bags. but with the 5 for 10, you're paying only $2 a bag.
Answer Link

Otras preguntas

true or false: The first century A.D. covers the years 1 through 100
What is √10/√3 in simplest radical form?
CAN SOMEONE HELP ME WITH A MATH QUESTION?
What is the answer to this equation? I don't understand it very well. Its difficult
I need help with all the problems in this photo I need help now
Which situation from “Initiation” is an example of internal conflict? A.Millicent struggles with her motivation for joining the sorority. B.Millicent struggles
What is 20 divided by blank equals five?
Juliana wrote the steps below to write the fraction 18/25 as a demical
what is the meaning of the root in this word versus
What term describes the ability of the heart and lungs to supply oxygen to the muscles for a long period of time? Question 1 options: Flexibility