shenettagaston shenettagaston
  • 04-09-2017
  • Mathematics
contestada

If 5 apples cost $2.00, how much will 15 apples cost?

Respuesta :

odai odai
  • 04-09-2017
15 apples will cost 6 dollars
Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-09-2017
$6 because 5=$2 and 15 divided by 5 = 3 groups of apples
then, 3 multiplied by $2 equals $6
Answer Link

Otras preguntas

Please help me!! I will mark you brainliest!
HELP PLS I CAnt DO THIS
*Pls help me*Yasmine is trying to find an outfit for the first day of school. She has to choose from 3 pairs of skirts: one black, one pink and one orange. She
Make a title about this short paragraph and write a statement that is your own opinion about this paragraph
Ava buys 3.5 pounds of strawberries for $2.99 per pound. How much does she spend?
14. In the passage, the author makes which of the following assumptions about his audience? (A) They are familiar with mainstream rhetoric about globalization.
If a fair coin is tossed 6 times, what is the probability, to the nearest thousandth, of getting exactly 6 tails?
Discuss the external factors that may affect law​
2. Based on the text and your knowledge of historical and current events, do you believe the New Deal was rooted in sound political philosophy? Do you think the
what is the importance of saving a web page