starbucks3881 starbucks3881
  • 04-09-2017
  • Business
contestada

Ribbon is sold by the yard. if the cost is $2.79 per yard, how much does the ribbon cost per inch?

Respuesta :

Kalahira
Kalahira Kalahira
  • 13-09-2017
To solve this we first use the concept that 1 yard = 36 inches. Taking this fact we now setup the expression of $2.79/yard * (1 yard/36 inches) to convert yards to inches in the denominator. The final price of the ribbon per inch is $0.077/inch and rounding to nearest cent gives us $0.08/inch.
Answer Link

Otras preguntas

How to say how are you in tonga
In their theories about government, Locke and Hobbes agreed that __________. a. citizens are not required to give up any individual rights c. citizens and their
Many of the people who have come to Mexico City have ended up living in areas _____.
The article identifies a ''tacit racial hierarchy'' in the animated film, Rio 2, which replicates parttens in racial stereotyping throughout movie history. Base
6. All of the following changes occurred in China between 1500 and 1800 except (1point) A. An increase in population B. Growth in manufacturing and trade C. Imp
Identify the oblique asymptote of f(x) = quantity x squared minus 4 x plus 8 over quantity x plus 2. y = 0 y = x - 2 y = x - 6 No oblique asymptote
How did European affairs complicate the internal political and diplomatic problems of the new country (US)?
Why would a freedman agree to become a sharecropper?
America changes through times of conflict, growth, or peace and cooperation?
what issue created tension between fdr and southern democrats?