giannamercado49
giannamercado49 giannamercado49
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

3 dozen can of tomatoes paste cost $5.76 write the cost as a rate using cents per can

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
3 dozen = 12 x 3 = 36 cans

$5.76 / 36 = $0.16

answer
it cost 16 cents per can
Answer Link
irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
($5.76/3d)(d/12c)=$0.16/c

So the rate is 16 cents per can.
Answer Link

Otras preguntas

Anastasia is grocery shopping with her father and wonders how much shopping is left to fo. "We already have 60% of the items on our list," her father says. Anas
What conflict drives the action forward in Romeo and Juliet? A. an ongoing argument between Mercutio and Romeo about women B. an ancient feud between the Montag
What is the energy equivalent of 3 eV? a) 1.6x10-19J b) 3.2x10-19J c) 4.8x10-19J d) 0.53x10-19J
After Salome dances for Herod, he offers her one half of his ____, but instead of his kingdom she asks for the head of John the Baptist. A. travesty B. domain C
Which sentence uses quotation marks correctly? A. Have you seen the wonderful Japanese animated movie called "My Neighbor Totoro"? B. My father enjoys reciting
Solve by factoring: 25X^2+5X-12=0
The basic requirements for industry growth are capital natural resources and workers true or false
Round 99.49 to the nearest whole number
its C right Which describes a result of the American Civil War? A. The Union and the Confederacy remained separated for ten years. B. The treaty ending the war
Which type of law governs the relationship between private individuals or companies?