EnamH395298 EnamH395298
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

If you bought 12 gallons of gas for $26.00, how much did you pay per gallon?

Respuesta :

DeannahE145479 DeannahE145479
  • 03-11-2022

To get pay per gallon, we divide the total payment by the total amount of gallons.

So,

Total Cost = 26

Total Gallons = 24

Pay Per Gallon = 26/24 = $1.08 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

How did James Watt help to fuel industrialization in Great Britain
(20 Points)A student had a sample of pure water, and added an unknown substance to it. The student notice that the hydroxide ion concentration in the solution i
What is the inverse of the function f(x) = 2x – 10? h(x) = 2x – 5 h(x) = 2x + 5 h(x) = x – 5 h(x) = x + 5
Source list: 1.You are researching summer adventure opportunities for teens that help others. You find an article published in the Atlantic Monthly. It is abou
What must you learn before you can calculate your target heart rate for exercise?
Having trouble figuring out this problem, WILL give the brainliest answer. PLEASE no spam/ irrelevant comments. Thank you!!! <3
What is a possible consequence of fertilizer runoff in aquatic ecosystems?
The equation of the line through point (-5, 0) and parallel to the y-axis is x = -5 y = -5 x + y = -5
The important points that are given to prove the main point are essential _____.
Nosotros _____________ a las diez en punto. empezábamos empezamos