DavionaC214533 DavionaC214533
  • 03-11-2022
  • Mathematics
contestada

4 Surfboards atMorgun's Surf Shopcost $792. If they areall priced the sameamount, how muchdoes 1 surfboardcost?$198

Respuesta :

AvromA72890 AvromA72890
  • 03-11-2022

Given that:

- The cost of 4 surfboards is $792.

- All the surfboards cost the same.

Therefore, in order to find the cost of 1 surfboard at Morgun's Surf Shop, you only need to divide the total cost of the four surfboards, by 4.

Let be "x" the cost (in dollars) of 1 surfboard.

You get that:

[tex]\begin{gathered} x=\frac{792}{4} \\ \\ x=198 \end{gathered}[/tex]

Hence, the answer is: 1 surfboard costs $198.

Answer Link

Otras preguntas

What's the most important factor in determining an elements place in the periodic table?
what is the sum of 1/7 and 2/7
Which sentence contains a verb in the simple past tense? A. She has obeyed her father. B. She obeys her father. C. She obeyed her father. D. She had obeyed her
The "A" in ACL stands for
Mansa Musa was the famed emperor of A. Mali. B. Songhai. C. Fulani. D. Ghana.
Chaucer wrote a novel in the fourteenth century. a. True b. False
What breaks down fat for immediate use or converts it back to tryglycerided for storage
How do you write 14.8256 in expanded form
Green chemical found in many plants
suppose p varies directly with d and p= 3 when d= 5. What is the value of d when p= 12