ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

What state did Frederick Douglass escape to after leaving Maryland? Maine Connecticut Massachusetts Rhode Island
draw to show how you can use models to compare 345 and 391
1. Why was the government of ancient Athens called a direct democracy?
Explain how the presence of coal-fired electricity plants can affect the ability of lakes to support life?
Which is a characteristic of civilization? bronze tools and weapons an army art and literature government
There are 150 adults and 225 children at a zoo. If the zoo makes a total of $5100 from the entrance fees, and of an adult and a child to attend is $31, how much
what happens as thermal energy is transferred from the core to the mantle
5(3x + 5) ( Please Help )
how might William Pitt defend the decision to tax the colonies to pay for the war
_____ are a group of organic compounds including fats, phospholipids, and steroids. Proteins Carbohydrates Lipids Nucleic acids