rosaliekiscade5954 rosaliekiscade5954
  • 04-03-2022
  • Mathematics
contestada

If 4 pairs of socks costs $10. 00, how many pairs of socks can be purchased for $22. 50?.

Respuesta :

unknownidentitygamer unknownidentitygamer
  • 04-03-2022
9 pairs.

If 4 pairs of socks cost $10.00 and you have $22.50 to spend then you can buy 9 pairs of socks leaving you with $0.00 left over.
Each pair of socks cost $2.50.
Answer Link

Otras preguntas

A man is found dead on a Sunday morning. His wife calls the police immediately. The police question the wife and staff. The wife said she was asleep, the cook
What is the unit rate: $1.12 for 8.2 ounces
Why does it take a long time to develop a new variety of tomato? A.Changes in traits happen gradually, over many generations. B.Many plants resist change. C.To
Collar cells in the sponge digest food by _____ or by the enzymes of _____. diffusion; peroxisomes phagocytosis; lysosomes osmosis; ribosomes
why do you think hanbial led his army through the treachous ahlps instead of enganging his enemy at the sea?
what problems did northerns have with the fugitive slave act
In City, why does the author describe how slaves contribute to building Verbonia? A.to honestly depict how Roman cities were built B.to suggest that Roman city
The purpose of an allusion is to a. make you feel well read b.make a connection with something important to the writer c.mystify you d.impress you with the writ
between what two consecutive integers does √73 lie???? A: 71 and 73 B: 8 and 9 C: 9 and 10 D: 10 and 11
Which expression is equivalent to cot t sec t? a.csc t b.sin t c.tan t d.sin^2 t e.csc^2 t