jade5146123
jade5146123 jade5146123
  • 02-03-2022
  • Mathematics
contestada

HELP ME PLEASE IF YOU DO I WILK GIVE YOU POINTS

THANK YOU SO MUCH

HELP ME PLEASE IF YOU DO I WILK GIVE YOU POINTS THANK YOU SO MUCH class=

Respuesta :

augustdsuga28
augustdsuga28 augustdsuga28
  • 02-03-2022

Answer:

1. 54 2. 2$

Step-by-step explanation:

1. total students= 331

n.o of buses=6

now,

total no of students travelling through bus,

=331-7

=324

now,

324÷6

=54

2.

total money=24$

remaining money= 10$

spent money on pencil= 24-10$

= 14$

now,

7 pencils cost= 14$

1 pencil cost= 14÷7$

=2$

Answer Link

Otras preguntas

Multiply. The question is in the picture.
I need help with this problem
Please answer correctly!
What is the difference between renewable and non-renewable resources?
In Vernonia School District v. Acton, the school district argued that
can you guys please help me answer all of those questions on the picture?? I'm having some difficulties! thanks
from 1927 to 1931, what was the popular ford mode(1) model t(2)model a(3)model b
Working together, two identical water pumps can fill a pull in 10 hours. Determine whether quantities (number of pumps and hours) vary directly or inversely and
What is the mass of an object that experiences a gravitational force of 669 N. near earth surface
A gallery owner purchased a very old painting for $3,000. The painting sells at a 325% increase in price.What is the retail price of the painting?