ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

Tengo un examen mañana. Yo ____ mug nervioso A.esta B.es C.soy D.estoy
please help pleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeese
What was the result of Bacons rebellion
A computer technician bills $30 initial consulting fee plus $40 for every half-hour of labor performed. Then 8% sales tax is added on to this subtotal. Wha
what is the value of h in the triangle below?​
Theme of house taken over
Can anyone make a poem talking about the nucleus please???
Help ASAP! The ratio of the length to the width of a rectangle is 5:3. If the rectangle is 24 cm wide, how long is it.
Your goal is to have $1 million in your retirement savings on the day you retire. To fund this goal, you will make one lump sum deposit today. If you plan to re
Which of the following statements would Mason most likely agree with? A: The Constitution takes away more freedom than it gives. B: The Constitution gives more