marilynirving19
marilynirving19 marilynirving19
  • 04-02-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 pounds of a certain kind of fruit cost 96 cents, how much does 1 pound cost? OTT"​

Respuesta :

kiannotti911
kiannotti911 kiannotti911
  • 04-02-2022
The answer would be 16 because 96 divided by 6 =16
Answer Link

Otras preguntas

The 2010 census showed that population growth has increased in the south and west and decreased in the northeast and midwest regions of the country. How do prov
In a cooking context, which of the following materials is the best heat conductor? A. Any dense liquid B. Iron C. Gas D. Glass
Nearly 50% of water sources in the United States are believed to be polluted. Please select the best answer from the choices provided T F
What does the clone tile command do?
H+(aq) + OH–(aq) → H2O(l) + 55.8 kJ In this reaction there is conservation of
The cleansing or purifying of audience emotions is _____. a soliloquy an aside a dialogue a catharsis a chorus a prologue
Which United Nations division carries out cultural, educational, and health activities?
Jealousy has become a main ingredient of sucess .Critcally comment on this statement with regard to the poem 'Frog and the Nightingale'
In the proportion 3/5 = 18/30 the means are the terms:
In A fith grade class 3/4 of th students like to go to the movies. Of the students who like to go to the movies 2/3 of them like action movies. Of the students