iDetectYT982 iDetectYT982
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Selena buys 4 peaches that weigh 1 pound in all. Each peach weighs the same amount. Peaches are on sale for $2.24 per pound.

Respuesta :

rbartlow2806 rbartlow2806
  • 01-02-2022

Answer:

4 ounces   IF...

Step-by-step explanation:

(16 ounces to a pound)

are they asking how much each peach weighs? (16/4=4)

Answer Link

Otras preguntas

lisa says that 43 is a 2 - digit odd number that is a composite. is she correct? explain
What is the reciprocal of 7/g
Why does Mr. Jabez Wilson write so much in "The Red-Headed League"? A. He is filing a police report. B. He is copying an encyclopedia. C. He is a tax lawyer. D.
What did the term bread and circuses refer to during the time of the Roman emperors? A. religious holidays and parades for the religious groups in Rome B. jo
4. Which cannot describe a system of linear equations? A) no solution B) exactly two solution C) infinite solutions D) exactly one solution
How did each of the scientists below contribute to the scientific understanding of the atom? Aristotle, Democritus, Dalton, Thompson, Rutherford, Chadwick, Bohr
what kind of government did the citizens of Athens, Greece, live under
The Ottoman Empire reached the peak of its power and grandeur in the 1500s during the rule of __________.
What was the landscape like in Mesoamerica ?
Name the lengths of the sides of three rectangles that have a perimeter of 14 units