eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

Majority of fresh water is not accessible because it is?
Which major religion was born during a time when the Roman Empire was near its height? A: Hinduism, B: Judaism, C: Christianity, D: Islam
Can someone help me make an inequality? Problem: Eight less than a number X is at least 17
What policy is Gorbachev during the Cold War calling for in this statement? "Without glastnost there is not, and there cannot be, democratism, the political cre
The power of the media to draw public attention to particular issues and problems is called ________.
To _______ means to combine two groups in such a way that one becomes fully part of the other.
HELP ME ASAP PLEASEIn the Gettysburg Address, Lincoln did not clarify the North's reasons for fighting the war or express his faith in democratic values. A.
real world examples for intolerance
why do you think the united states and asia wanted to open asia up to international trade?
PLEASE HELP ME After the Civil War, many freed slaves did not have enough money to purchase their own farms, so they worked on farms owned by other people. They