kateebug2007
kateebug2007 kateebug2007
  • 01-01-2022
  • Mathematics
contestada

please help i need done before 11:59!

please help i need done before 1159 class=

Respuesta :

jmidwest
jmidwest jmidwest
  • 01-01-2022

Answer:

D: $9/lb

Step-by-step explanation:

Rise 9 dollars per run of 1lb

Answer Link
mesoaliice
mesoaliice mesoaliice
  • 01-01-2022

Answer:

D. $9/1 lb

Step-by-step explanation:

let's first break down what unit price means

unit price is the amount of cost per one unit.

so if we check the graph here, we need to look at the 1 where weight is depicted. 1 is directly horizontal to $9 so we know our answer varies from c or d.

finally, we can deduce the answer is d because we always divide our cost by the quantity, so it is 9$/1lb

Answer Link

Otras preguntas

There is a history of global temperatures changing but why is this change different.
Why did Benjamin Franklin run away to Philadelphia?.
Evaluate 8w - 2p if w = 6 and p = -5
Can a psychopath ever be in a long-term relationship?.
Platelets release __________, a chemical vasoconstrictor that contributes to the vascular spasm.
A food worker prepares chicken salad with chicken that was cooked three days ago how should the food be labeled.
Find the M angle BDC
camelbeck mountain has an elevation change of 1,264 feet. how many pennies would it take to make a stack that high? show all work.
I need help please answer.
The table shows values for functions f(x) and g(x). X f(x)=0. 5x g(x)=−0. 5x 1 −2 4 2 −1 2 32 0 1 1 1 12 12 2 14 0 What is the solution to f(x)=g(x) ? Select ea