brooklynperry45
brooklynperry45 brooklynperry45
  • 01-12-2021
  • Mathematics
contestada

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy?

Respuesta :

wy9cxmaun7 wy9cxmaun7
  • 01-12-2021

Answer: 25 rulers

Step-by-step explanation:

19.75/.79=25

Answer Link
leonardogalarza2004
leonardogalarza2004 leonardogalarza2004
  • 01-12-2021

Answer:

25

Step-by-step explanation:

Divide the total money, by the cost of each product:

$19.75/$0.79=25

Answer Link

Otras preguntas

Which number is in the solution set of the inequality x < 15? A) 12 B) 18 C) 21 D) 24
ace's grandfather is 3 years older than Ace's grandmother. their combined age is 121 years. how old is each?​
People living near wind farms sometimes object to them because of visual pollution and what other form of pollution?
The density of a population is a the number of individuals per unit area. b the number of individuals born every year. c the number of individuals living in
4. Which of the following graphs best represents a system of equations that has no solution?
what healthy activities can teens participate in on weekends to help aviod pressure to use drugs?
I need help with this
Please help finding the value of x Please
Without the approval of Congress, President Woodrow Wilson declared war against Germany on April 2, 1917. True or false
What’s a function with a slope of 4 that includes the point a (- 1, 3)? I need an equation