Seudónimo Seudónimo
  • 02-01-2017
  • Mathematics
contestada

24lbs of potatoes cost $288. How much would 29lbs cost?

Respuesta :

absta2710 absta2710
  • 02-01-2017
300 dollars
288 divided by 24 = 12
288 + 12 = 300 dollars
Answer Link
izzirpmm
izzirpmm izzirpmm
  • 02-01-2017
$348 you divide 288 by 24 to get the single amount and then multiply the single amount by 29. since the single amount is 12 dollars when multiplied by 29 it is 348

Answer Link

Otras preguntas

What is the intersection of the sets A = {3, 4, 7, 8, 13} and B= {3, 7, 10, 13, 17}
A scientific law A. cannot be questioned B. cannot be understood C. cannot be discovered D. cannot be broken
When 12 is multiplied by 6, the result is what?
Who wrote Theogony from Greek mythology
King mentions the writers of the Constitution and the Declaration of Independence in lines 19–20 because they A faced poverty and discrimination. B issued pro
Zak bought a board game that incudes 30 blue game pieces and 40 green game pieces. what is the ratio of blue game pieces to green game pieces
Which of the following describes why wetlands are so important to the water cycle? a. dense vegetation helps filter out pollutants in the water b. open meadows
Unit rate or 72 ounces in 6 steaks
gave me list of preposition word
Who supported restrictions on immigration and seemed to forget that America was built by immigrants? A. nativists B. socialists C. idealists D. capitalists