britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

There are 7 flavors of ice cream available at an ice cream shop. This shop also has 2 different kinds of cones (waffle and plain). How many different combinatio
GIRLS ANSWER ONLY!! how do you use a Moisturizing Body Scrub? lol
write about brief about going concern concept with suitable example​
what is the value of x? 3x−6=21?
8x - 3 = 5 (2x + 1) answer choice- A. x = -1 b. x = -2 c. x = 1 d. x = 9
what did president andrew jackson have effect on the Indians?
HELP HELP HELP PLEASSSEEEE!!!!!!! THIS IS MAKING MY MIND GO NUTS!
Why were the battles of Lexington and Concord important? A. The Americans won B. They ammunition hidden j. concord C.It began the American Revolution D. Britai
Which inequality is true? StartFraction 8 Over 5 EndFraction less-than StartFraction 9 Over 10 EndFraction 1 greater-than StartFraction 6 Over 5 EndFraction Fiv
I cnduo't bvleiee taht I culod aulaclty uesdtannrd waht I was rdnaieg. Unisg the icndeblire pweor of the hmuan mnid, according to rseecrah at Cmabrigde Uinervti