pablodiablo98 pablodiablo98
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

A 500 g bag of rice costs $0.64.A 2 kg bag of the same rice costs $2.65.
Which bag is better value for money?

Respuesta :

cutekitty008
cutekitty008 cutekitty008
  • 03-09-2021
2kg bag is better as it only cost 0.4125 for 500g
Answer Link

Otras preguntas

Write an equation for the function that includes the points (2,100)and (3,100)
I need help with this question please!!
How many real-number solutions does the equation have? -4x^2 + 10x + 6 = 0 a. no solutions b. two solutions c. infinitely many solutions d. one solution
What was the primary purpose of the Sibley Commission in Georgia? Question 5 options: To help schools across Georgia integrate peacefully To discover how Georgi
what is 1/4 x 2 on a number line
Find the slope of the line passing through a pair of points
John read the first 114 pages of a novel, which was 3 pages less than 1/3 of the novel. Write an equation to determine the total number of pages (p)(p) in the n
I need help with this problem!! Problem 21 show steps please
T lymphocytes mature in the?A. thyroid gland. B. bone marrow. C. spleen. D. thymus.
Covalent network solids typically have melting points and boiling points. The chemical formula of a network solid indicates in the molecule.