aaliyahslicelife aaliyahslicelife
  • 04-06-2021
  • Mathematics
contestada

I need help again... please and thank you very much you are helping

I need help again please and thank you very much you are helping class=

Respuesta :

chetankachana
chetankachana chetankachana
  • 04-06-2021

Answer:

$3.15

Step-by-step explanation:

Method 1:

4 oranges = 1.40

9 oranges = x

1.40 / 4 = 0.35

This is 0.35 per orange

0.35 x 9 = 3.15

$3.15

Method 2:

1.40/4 = x/9

12.6 = 4x       (cross multiply 9 and 1.4 and cross multiply 4 and x)

x = 12.6 / 4

x = 3.15

$3.15

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

Answer Link

Otras preguntas

What is the source of carbon 14 in our environment ?
Q1) using play money can help children learn........A) topological concepts. B) the measurments system. C) The number system. D) Proximity concepts. Q2) Melody
Need Many Answers! Based on the tone of this passage, the speaker finds detective work to be A) simple and easy. B) difficult and tedious. C) challenging but
How does the author create suspense within this story? A) The use of flashbacks within the story create a sense of mystery. B) The use of comedy sets up a sur
Which of the following best describes the use of a renewable resource? (2 points) Most power plants burn fossil fuels to generate electricity for use in homes,
A gas tank holds 16 1/8 gallons when it is 3/4 full. How many gallons of gas does the tank hold when it is completely full?
how to describe the rotation and revolution of the moon??
does a solid have any spaces in the particles
what mineral is heavily mined in the western united states?
How do I solve this