jeraldjerry3010 jeraldjerry3010
  • 02-06-2021
  • Mathematics
contestada

Bananas are on sale for $0.39 per pound. Mr Schurter bought 3 x 3 /4 pounds of bananas. Which is closest to the amount he paid for the bananas?

Respuesta :

tarakoth tarakoth
  • 02-06-2021
It comes out to 0.8775 so it rounds to about $0.88
Answer Link

Otras preguntas

What battle is considered the turning point for the North? * 20 points A. Gettysburg B. Antietam C. Battle of Bull Run D. Battle of Manassas
What is the area of a rectangle with a length of 214 inches and a width of 234 inches? 714 in² 6316 in² 4316 in² 3332 in²
Which option is a better deal? 12 ounces of cereal for $2.99 or 17ounces of cereal for $3.52
emily worked for 9 hours and earned $60.75. How much did she earn per hour?
how are 3-D printers different from artificial hands? 3-DD) 3-D printed hands look natural. 3-D printed handy need electricity. 3-D printed hands are easy to us
Please answer fast! (100 points)
Three Obstacles that can hinder one from achieving life goals​
who was the 4th president?
f i have 3 - 3 friend how many do i have
Vicki would like to estimate the probability of tails coming up fewer than 2 times in 3 coin flips. To do this, she has a computer randomly select 0 or 1 three