davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 19+ )
Otras preguntas
The ratio of jugs to gallons is 3:2. If Taylor has 12 jugs of candy. How many gallons of candy does Taylor have? pleaseeee helppppppp
what is the average atomic mass of beanium
How many electron shells/orbitals does the element Krypton (Kr) have?
Evaluate each expression using the variable replacements.
Write the equation of a line that passes through the point (5,-7) and is perpendicular to the line -2x+6y=-4
During photosynthesis, plants capture sunlight energy to make glucose. Then they are able to store that glucose energy as what molecule?
Use genetic diagrams to predict the results of monohybrid crosses and calculate phenotypic ratios, limited to 1:1 and 3:1 ratios
find the negative reciprocal of the sum of the 25 and square of 2, pls show your work
what is the square root of 9/49 answer has to be a fraction :)
Consider h(x) = 3x^2 +2x - 8 Identify its vertex and y-intercept. Show all steps Algebra 2