lilboy8833 lilboy8833
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

A recipe calls for 1/3 cup of sugar for every 1/2 teaspoon of vanilla. What is the unit rate per teaspoon? Remember to divide to find unit rate. Unit rate is the value of one item per something.

Respuesta :

alm22
alm22 alm22
  • 04-05-2021

Answer:

0.6 I think ........................

Answer Link

Otras preguntas

testing how fast a brainy question is solved so what is the least common multiple of 6 and 12
What is an animal that hunts and eats other animals?
the sales tax in one town is 8%. so the total cost of an item can be written as c+0.08c. What is the total cost of an item that sells for $12
what tissue keeps the bone from grinding on each other
Add. (6v^2+6v+2)+(5v+7)
Who ends up being the most kinglike man in 'the hobbit'
Sentence for shadescreen
A major result of the european age of exploration was
I'm doing an essay on why students textbooks should not be replaced with tablets and one of my points is they could brake easily I need to support my statement
after working for 25 hours, Lamar made $375. After working 40 hours, Lamar made $600. Predict how much he would make after 10 hours of work?