person8546
person8546 person8546
  • 02-04-2021
  • Mathematics
contestada

Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​

Respuesta :

jariviamontes
jariviamontes jariviamontes
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 for 16 ounces

Step-by-step explanation:

0.21×16=3.36

Answer Link
elijahshanks23
elijahshanks23 elijahshanks23
  • 02-04-2021

Answer:

$3.36 total

Step-by-step explanation:

0.21 * 16 = 3.36

(P.S., pls mark me brainliest, and have a nice day)

Answer Link

Otras preguntas

what is plagiarism?​
Please help me out.........
What ecg device is worn during a 24 hour period to detect a cardiac arrhythmias?
Write the ordered pair that represents yz. Then find the magnitude of yz . y(-2,5),z(1,3)
A number p is increased by 20%, then decrease by 10%. If the final value is 1 620, findthe original value of p.​
Compared to 1 liter aqueous solution with a ph of 7, a 1 liter aqueous solution with a ph of 5.0 contains 1. 10 times more hydronium ions 2. 100 times more hy
Help me on question 9
Which of the following is an impact that mass media has had on public perception of law enforcement? 1Points A increased expectation for quick resolution to i
I have 4 times the homework than my brother. I have 9 more sheets than him. How many sheets of homework do we have altogether?
How are forests affected by seasonal and long-term changes in temperature, precipitation, and sunlight? How do those changes affect biodiversity