ann4358 ann4358
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

How much will 9 pencils cost if 6 pencils cost $1.68?

Respuesta :

vyronicaducat
vyronicaducat vyronicaducat
  • 02-03-2021

Answer:

$2.52

Step-by-step explanation:

1.68/ 6 = $0.28 each pencil

0.28 x 9 = $2.52

Answer Link

Otras preguntas

It cost Abdul $6.42 to mail a 42 oz. package. Round to the nearest cent, what was his cost to mail per ounce? A)$6.00 B)$1.50 C)$0.30 D)$0.15 Divide and round
Who were the biggest losers of the War of 1812? A. France B. Native C.Americans D. United States E. Spain Which one of the following was in clear vi
Which term means the spontaneous loss of a pregnancy 20 or more weeks after the pregnancy began?
Need answer's ASAP A boy is sitting to the side of a campfire.  He is 5 feet away, but still feels warm.  This is an example of: Question 2 options: conduction
Which perspective of psychology most clearly focuses on observable responses?
in the book to kill a mockingbird . Atticus explains to the children that if Tom Robinson loses the appeal, he will spend the rest of his life in jail True Fals
WHat is the value of x? (see attachment below) Please show work!
What would result from the growth of a city?
Criticism over Turkish accession to the EU include all of the following except that it A)is considered to be on the periphery of Europe B)has not ensured the
Jill earns a salary of $425.00 per week, plus a commission of 20% on all sales. Last week she sold $1,123 worth of goods. How much was she paid? A. 200.40 B. 22