hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

If you compare the crimes of grand theft, prostitution, petty theft, and disorderly conduct, which is the more seriouscriminal offense?​
two charged objects are a certain distance apart. what happens to the force between them if one charge is tripled?​
Classify each conic section and write its equations in standard form. Show work. [tex]y^2+x+10y+26=0[/tex]
90 POINTS WILL GIVE BRAINLIEST for which value of theta is cot theta equal to cos theta The answer is 2pi but how so?
Leah flips a coin, and then she spins the pointer on a spinner with equal sections of red, green, and blue. Which of the following is a compound event? Select a
How do you find the surface area and volume of the prism?
"The Ambitious Guest" by Nathaniel Hawthorne Nathaniel Hawthorne lived and wrote in the puritanical culture of 19th century New England. In the decade after he
Steve can jog 14 miles in 2 hours. At this rate, how many miles can he jog in 1/4 hour?
what often caused the knight and his army to fight with over countries
Where was the first wildlife refuge formed in 1903?