shylahsoto shylahsoto
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $5.50. The cost of 3 bottles of
water and 5 apples is $7.50. Find the cost of one apple and the cost of one
bottle of water

Respuesta :

1037611 1037611
  • 01-03-2021

Answer:

The cost of one bottle of water is $1.25

The cost of one apple is $0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I just need the equation on how to do it. I'm so lost :'( help please!!!!!!
Hey, need some help reverent A. respectful B. respect C. reply D. to spoil
what does como eres tu mean in spanish?
which of the following expressions does not equal: the sixth root of 81x^4y^8 a. (3xy^2)^2/3 b. (3x)^2/3y^4/3 c. (3x^2y^4)^1/3 d. cube root of 9x^2y^4
Compute the odds in favor of rolling a sum of 10 in a single roll of two fair dice
Tennis balls with a diameter of 2.5 in. are packaged 3 to a can. The can is a cylinder. Find the volume of the space in the can that is not occupied by tennis b
What was the South’s greatest concern when California applied for statehood?
What are the characteristics of mass culture?
2-3 facts about Warsaw Pact
which of the following expressions does not equal: the sixth root of 81x^4y^8 a. (3xy^2)^2/3 b. (3x)^2/3y^4/3 c. (3x^2y^4)^1/3 d. cube root of 9x^2y^4