tiffany2033
tiffany2033 tiffany2033
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jackson bought snacks for his team's practice. He bought a bag of apples for $2.74
and a 10-pack of juice bottles. The total cost before tax was $26.14. How much was
each bottle of juice?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

each bottle of juice costs $2.34

Step-by-step explanation:

2.74+10x=26.14

10x=26.14-2.74

10x=23.40

x=23.40/10

x=2.34

Answer Link

Otras preguntas

Write any horror poem
Good evening! Can someone please answer this, ill give you brainliest and your earning 50 points. Would be very appreciated.
Which president changed his name from tumbler to trailblazer.
what are the slope and y - intercept of the equation 6x+3y=-12
please help i am confused
Was Thomas Jefferson against slavery or in defense of slavery ?
Find the area of a right triangle with side lengths 12 cm, 35 cm, and 37cm
Why did the united states join the north atlantic treaty organization in 1949? to improve relations with communist countries in eastern europe to protect agains
Jonah's lunch cost $27.50, he paid $1.65 sales tax. What is the percent of sales tax?
3 Lucas and Zoe visit their mother on April 7th. From then on, Lucas visits his mother every fifth day and Zoe visits every eighth day. On what date will Lucas