arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

What is the area of a rectangle floor that is 7’3” long and 4’2” wide
A 30.0 L sample of nitrogen inside a rigid, metal container at 20.0 °C is placed inside an oven whose temperature is 50.0 °C. The pressure inside the container
A parachute is jumping from a plane onto a rectangle field with 6 round silos .What is the probability that he will land in the rectangle,but not on a silo?​
explain how households and firms interact in the factor market and in the product market.
If f(1)=5 and f(n)=nf(n-1)-1 then find the value of f(3)
please graph w=25t + 600​
y=|x−3|+|x+2|−|x−5|, if 3
please help, algebra 2 is not my best subject​
Please help me with question 3
Who are the 3 scientist credited with the delvelopment of the cell theory