Michal4 Michal4
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alfonso has a $10 bill. At the grocery store, he buys a loaf of whole wheat bread for $1.99 and 9 bananas. He gets $5.13 in change. What is the price of one banana?
A. $0.32


B. $0.54


C. $0.89


D. $2.88

Respuesta :

allira3679 allira3679
  • 03-02-2021
10.00-1.99= 8.01
8.01-5.13= 2.88
2.88/9=0.32

One banana is $0.32
Answer Link
Tandr001 Tandr001
  • 03-02-2021
C. $0.89


Hope that helped
Answer Link

Otras preguntas

The table below shows some values of f(x) and g(x) for different values of x: x f(x) = 9x + 7 g(x) = 5x −2 −11 −1 −2 0 1 1 5 2 Complete the chart and
Why were the normandy landings historically significant?
pine cone seeds are produced in the __ of the __ cone. please help me out.!!
Why did the U.S. abandon its policies of isolation and pursue imperialist policies
10/3 / 1/6 (2.8 + 1.2)
I need help!!!!!!!!!!
After passing another car, you should not pull back in front of it until you _____________.
One side of triangle is 4 times the shortest side. The third side is 24 feet more than the shortest side. The perimeter is 84 . Find all three sides.
traffic that is traveling in the same direction is separated by B.Double solid yellow linesC Broken white linesD. none of the above
what causes spring the season