averagestudentt averagestudentt
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

3. Molly bought four rose bushes for $16.40 each. Use
mental math to find the total cost of the bushes.
Justify your answer by using the Distributive Property.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 01-02-2021

Answer:

$65.60

Step-by-step explanation:

4×16.40 = 4×(16+0.40) = (4×16) + (4×0.40) = 64 + 1.60 = 65.60

Answer Link

Otras preguntas

It was during this period that he might have harkened to the memories of the lair and the stream and run back to the Wild. But the memory of his mother held him
x + 2y > -1 (6,-3) Solve the inequality
Juan was given a gift card for a coffee shop. Each morning, Juan uses the card to buy one cup of coffee. Each cup of coffee costs $2 and the original amount of
To find the quotient 5/7 ÷ 1/3 multiply 7/5 by 1/3 multiply 7/5 by 3 multiply 5/7 by 3 multiply 5/7 by 1/3
1. What is distance/time?
Amanda can jog 18 miles in 5 hours. At this rate, how many miles can Amanda jog in 4 hours?
What is the following excerpt from The House Behind the Cedars an example of? ​"Good-mawnin', suh," he said, lifting his cap politely.
the mean lifespan is 71.45 years, and the standard deviation is 12.35 years. Mr. Rodriguez would like to know how many days, on average, presidents tend to live
I need help ASAP please!!!
The midpoint of AB is M(4, -5). If the coordinates of A are (6,−4), what are the coordinates of B?