rgonzalez557
rgonzalez557 rgonzalez557
  • 04-01-2021
  • Mathematics
contestada

Peanuts cost $3.29 per pound. if Mark purchased 4.6 pounds of peanuts, how much did he spend on peanuts?

Respuesta :

legofigure8
legofigure8 legofigure8
  • 04-01-2021

Answer:

$15.14

Step-by-step explanation:

4 x $3.29=$13.16

0.6=60%

60% of $3.29= $3.29 x 0.6 = about $1.98 (always round up when dealing with money)

13.16+$1.98= $15.14

Answer Link

Otras preguntas

What is the perimeter of the polygon?
Hello!! and Good Morning!! My name is Savannah and I need some help with a story I'm creating!! The title of the story is 'Tree of the King' and I am planning t
1. tanD = 2. sinF = 3. tanF = 4. cosF =
URGENTI NEED THIS ANSWERED BY TOMORROW
Find the equation of the line through the point (–2, –2) that is perpendicular to the line y = 2x – 1.
To accomplish a certain task when you would rather be doing something else is an example of
PLEASE HELP! WILL MARK BRAINLIEST! you start a search for a buried object by marking the center of a field as (0,0), with coordinates giving distances in yards.
Identify the slop and the y-intercept of each line. Having trouble calculating the slop so I was wondering what I did wrong if I did do something wrong.
When presented with the question “Does Plant Food X have an effect on the production of tomatoes?” Develop a hypothesis to answer this question and then design
Which is the first type of cell to differentiate? neuron epithelial cell muscle cell blood cell