Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

Tasha believes that she can rewrite the diffrence 120 - 36 as a product of the GCF of the two numbers and another diffrence.Is she correct?
Explain the connection, or relationship between a protagonist and an antagonist.
help me the area of a rectangular roof of a doghouse is 756 square inches. the length of the roof is 108 inches. how many inches wide is the roof? show the math
what is the value for the expression -5+ 5
Tasha believes that she can rewrite the diffrence 120 - 36 as a product of the GCF of the two numbers and another diffrence.Is she correct?
List the perfect squares between 100 and 500 that are even numbers
How do I solve c/4d divided by 3/8d
Who was the so-called new middle-class? What was the role of expertise and organization in this new professionalism?
what is the value for the expression -5+ 5
If every positive number has two square roots and you can find the length of the side of a square window by finding a square root of the area, why is there only