petepumacure1
petepumacure1 petepumacure1
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada


Apples cost $0.95 per pound. What equation is used to find C,
the total cost of p pounds of apples?

А:c=0.95p
B:c=p+0.95
C:0.95C=p
D:0.95+C=p

Respuesta :

ebenezerkesson75
ebenezerkesson75 ebenezerkesson75
  • 03-12-2020

Answer:

a 0.95

Step-by-step explanation:

times the number the person bought if they ask

Answer Link

Otras preguntas

Marcus is doing a science experiment in which he measures the rate at which bacteria multiply. Every 15 seconds, the bacteria double in number. If there are 10
Rachel deposited $200 into an account that earns 6% interest compounded twice a year for 10 years
What is the normal oxygen concentration of a man?
Explain why the reflection of light off ground glass changes from diffuse to specular if you spill water on it
if you have a rectangle and the width of the rectangle is 254 what is the perimeter?
What is the first 7 square numbers?
Magma that is low in silica has little __________ among its particles, which results in low viscosity. 1.aa 2.pahoehoe 3.friction 4.viscosity 5.element 6.silici
When did the Dell Inspiron 11 come out?
Which of the following constitutes an unintended result of the Latin American revolutions? A) the complete Independence from Spain B) the breakdown of the caste
Michelle is thinking of a shape. It is not a polygon. It has two sides what is it?