danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

In which Supreme Court case did this provision of the Northwest Ordinance play an important part? (1) McCulloch v. Maryland (1819) (2) Worcester v. Georgia (183
In the practice of religion, the Ten Commandments are to Christianity as the Eightfold Path is to (1) Buddhism (3) Islam (2) Daoism (4) Shinto
Geraldine Ferraro was the first woman to be appointed to the Supreme Court. a. True b. False
What country did Japan defeat in its FIRST foreign war during the Meiji period?
John Glenn was the first American to orbit the earth. a. True b. False
He did not have a leg to stand on what does that idiom mean?
Reagan’s economic revolution was based on the simple fact that: a. government must create jobs c. private industry should create jobs b. high corporate taxes sh
27 Which compound is an electrolyte?(I) CH3CHO (3) CH3COOH (2) CH3OCH3 (4) CH3CH2CH3
What is the GCF for 18, 45, and 90
Suppose you work for a government agency that regulates the buying and selling in the country. Which main purpose of government is your agency serving? a. Sett