caracheek160 caracheek160
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples (x) plus two
oranges (y) costs $16.
Five apples plus two
oranges costs $24. How
much do each apples and
oranges cost?

Respuesta :

oscaraguilar121752 oscaraguilar121752
  • 02-12-2020

Answer:

Each apple cost $4

Each orange costs $2

Step-by-step explanation:

5x4=20

2x2=4

20+4=$24

Answer Link

Otras preguntas

Please help!!! 100 points + brainliest PS: if you help and its right i have my own etsy busieness (jewerly) i will give 3 of my items for free you can pick
Parallel lines r and s are intersected by a transversal line m. Label a pair of corresponding angle measures (6x +11) and (3y+8)°. The angle labeled (3y + 8)° i
Hi, dude. I need help yo ok? Do my homework. Wanda, Darren, Beatrice, and Chi are tutors in the school math lab. Their schedule is as follows: Darren works ever
__________ in animal cells involves the pinching of the cell's __________ until the two newly formed cells separate.
A Streetcar Named Desire thesis essay
Find 4 consecutive odd integers , such that 5 times the second is equal to one more than eight times the smalller
The distance from point A(x, 1) to point B(0, 7) is equal to 10. Calculate the value of the abscissa x.​
Angle addition and angle bisectors In the figure below, mLJKM = 90°, mLNKM = 23°, and KN bisects LLKM. Find mLJKL.
Parallel lines r and s are intersected by a transversal line m. Label a pair of corresponding angle measures (6x +11) and (3y+8)°. The angle labeled (3y + 8)° i
each digit in a falling jumber is less than the digit on its less. what id the lesdt falling number greater than 98,642