kittyqueen887
kittyqueen887 kittyqueen887
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

This package of sliced cheese costs $2.97. How much would a package with 18 slices cost at the same price per slice?

Respuesta :

wheellau000
wheellau000 wheellau000
  • 01-12-2020
$53.46 would be the cost of a package with 18 slices of cheese! Hope this helped! Mark if correct!
Answer Link
ninjathan300
ninjathan300 ninjathan300
  • 01-12-2020

Answer:

$53.46

Step-by-step explanation:

The answer is 53.46 because 2.97 multiplied by 18 is 53.46

Answer Link

Otras preguntas

Your new cell phone plan costs $45 per month. You pay an extra $0.05 for every text message sent. If you send 60 texts this month, how much will your bill be?
What was not a source of energy introduced during the late 1800's?
Why are the poles colder than the equator?
When making college visits, you may be able to?
Which chart correctly describes the properties of magnets and electromagnets?
provide five benefits from the services you know
Which of the following is a TRUE statement about the risk of getting an STI as a teen? a. Teens are more vulnerable to contracting an STI because their immune
calculate the loss on selling 50 shares of stock originally bought as 13 3/4 and sold at 12
A school is building a circular sandbox. The sandbox will have a diameter of 12 feet. To the nearest tenth of a foot, what will be the circumference of the sand
Alison is learning how to walk. 50% of the time that she takes a step she falls down. Her older brother wants to design a simulation to find the probability she