bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

How many months is 0.75 of a year
Which decimal is equivalent to 13/20?
In how many ways can 12 one-dollar coins be shared between Josh, Frank, and Suzy if each of them receives at least 3 coins?
convert to vertex form. y=2x^2+14x-4
convert to vertex form. y=2x^2+14x-4
What events began and ended athens' golden age??
A rectangle has an area of 30 square units and a perimeter of 34 meters.what are the dimensions of this rectangle
2/5+4/7 estimate: decide if each addend is closer to 0 or closer to 1. then estimate the sum or difference. this is a fraction question.
In how many ways can 12 one-dollar coins be shared between Josh, Frank, and Suzy if each of them receives at least 3 coins?
solve the proportion2x + 1/x + 1 = 14/3x-1