adrianawmooe
adrianawmooe adrianawmooe
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

the table shows the cost of apples, given the number of pounds purchased. Pounds (lb) Cost ($) 2 5.00 5 12.50 8 20.00 11 27.50 At this rate, what would be the cost of 20 lb of apples? Group of answer choices

Respuesta :

seanthedragon54559 seanthedragon54559
  • 02-11-2020

Answer:

50

Step-by-step explanation:

2.5 x 20 would be 50

Answer Link

Otras preguntas

Simplify[tex]4(2 + 3i) -2 (6 - 8i)[/tex]
The length of human pregnancies from conception to birth varies according to a distribution that is approximately normal with a mean of 266 days and a standard
The major threat the GM foods pose to human health is:
What are the coordinates of the vertex of the table? Is it a minimum or a maximum? X Y 0 1 -1 -2 -2 -3
Hey guys! Could someone help me with this problem? I got the wrong answer! The answer is B, but I don’t know how to get it! Could you work it out and explain?!
what is 1 1/2 times greater than 50
What made the Kingdom of Ghana wealthy?
Look at the rational expression below. x^2-4/2-x Which value of x makes the expression undefined?
A speech community is a group of people who speak the same language
Where in nature would you expect to find agar digesting microorganisms?