fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is the most valid statement? A. Writing a research paper is a process requiring organization, critical reading, thoughtful analysis, and
A fraction is written in simplest form when the GCF of the numerator and the denominator is _____.
Conquistadors were interested in obstaining what three things
Any force that causes an object to move in a circle is called a(n) a. balanced force. b. unbalanced force. c. gravitational force. d. centripetal force.
Powers shared by the federal government and state governments are known as .
Which of the following climate zones would be best suited for a year-round agricultural cycle?
What happens after birds lays their eggs. a. they leave them. b. they stay with them but do nothing else. c. they stay with them and nurture them.
What is customary length?
Beatrix ate 21 raisins. This represents 30% of the box of raisins. How many raisins were originally in the Box?
Solve the inequality: 12p + 7 > 139 A. p > 12 B. p > 11 C. p > 154 D. p > 18