bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Find the measure of angle 6.
Which Expressions Are Equivalent to 4(3 + 5) - 3 x 9²? Select (TWO) correct answers. A. 12 + 20 - 243 B. 14 • 81 C. 17 - (27)² D. 4(8) - 3 X 81 E. 12 + 2
What is the value of 6 + 2x when x = 5? (3 points) a 4 b 13 c 16 d 40
Which of these is a good thing to remember when crossing or entering traffic with a heavy vehicle?a) Heavy vehicles need larger gaps in traffic than carsb) Beca
Explain how representation was proposed in the Virginia and New Jersey plan and how the great compromise helped to settle the dispute over representation.
Find the slope and reduce. P = (-4, -1) Q = (-3, -3) Slope = [?] Enter don’t ask me how long I’ve been stuck on this question
Different for individual animals depending upon their place in the social hierarchy. a) True b) False
What are 5 facts about landfill pollution?
help pleaase eeeeeeeeeeeeeeee
l need the answer ASAP. the sum of interior angles of a regular polygon is 1800°.Find the size of each exterior angle​