khadija10153
khadija10153 khadija10153
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

If 5 items cost $10.25 and all items are the same price, then one item cost

Respuesta :

ALB2025 ALB2025
  • 02-10-2020
Then one item costs 2.05
Answer Link
aem103 aem103
  • 02-10-2020

Answer: each item cost 2.05

Step-by-step explanation:

10.25 divided by 5 = 2.05

checking

2.05 times 5 = 10.25

Answer Link

Otras preguntas

KELP ME PLEASE!WILL MARK BRAINLIEST, THANK, AND, RATE
Solve for x: x5 + x4 − 7x3 − 7x2 − 144x − 144 = 0
What is the output frequency for a counter circuit that contains 12 flip-flops with an input clock frequency of 20.48 MHz?
Examine the impact of risky behavior on the different spheres of well being by conducting an interview
APEX : Which of the following would appear in the Debits column of a bank statement for a checking account? A. A direct deposit B. An online bill payment C. Int
A 14-ounce can of tomato sauce costs $2.66. What is the unit rate per ounce? A. $0.16. B. $0.17. C. $0.18. D. $0.19.
The statement of cash flows explains changes in a firm’s: A) Cash on hand and cash in the bank B) Cash and cash equivalents C) Cash, cash equivalents, and accou
1) For the following problem: Let f={(-2,3),(-1,1),(0,0),(1,-1), (2,-3)} and let g-{-3,1),(-1,-2), (0, 2),(2, 2),(3,1)}.Find the following a) f(1) and g-1) b) (
On a piece of paper, graph the system of equations. Y=x-2 y=x^2-6x+8
Question 1(Multiple Choice Worth 5 points) Text of Gettysburg Address Four score and seven years ago our fathers brought forth on this continent, a new nation,