velazquezp893 velazquezp893
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

6 dollars for 4 cans of tuna
​

Respuesta :

braden9180
braden9180 braden9180
  • 02-10-2020

Answer:

1.5 dollars

Step-by-step explanation:

Each can of tuna would cost $1.50, since you divide 4 into 6, giving you the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

a store manager timed janette to see how long it would take her to fold and put away a sweater, a shirt,a pair of pants, and a scarf. it took her 26.1 seconds f
A concentrated solution contains a large proportion of solute relative to the solvent. true or false
A mountain can affect climate by
The British navy needed sailors and began taking them off American vessels by force in a procedure called impressment. a. True b. False
Students are given 3 minutes for each multiple-choice question and 5 minutes for each free-response question on a test. There are 15 questions on the test, and
in a sexually reproducing species the number of chromosomes. in each body cell remains the same from one generation to the next as a direct result of.
Choose the terms that are synonymous with "comic opera." opera buffa opera seria ballad opera opera comique
Recent models of moral reasoning suggest that ______________ allows decision makers to access, consider, and integrate moral values.
square root of 2(5 + square root of 8) is irrational and equal to what
What is the difference between a physical map and a political