lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

How did the sewing machine in the washing machine change life for American woman
hi im writing a story on elephant poaching and half will be in the perspective of a hunter and im unsure as to how i can write in the perspective of the hunter
9) Which of these would increase the rate of photosynthesis and lead to the production of more glucose
The box shown is used to ship miniature dice with side lengths of 1/2 in. × 1/2 in. × 1/2 in. How many dice cubes can fit in the box?A) 480 dice B) 1920 dice C
Can you please answer the questions and show your work. Thank you in advance
The map of a walking trail is drawn on a coordinate grid with three points of interest. The trail starts at R(−2, 4) and goes to S(3, 4) and continues to T(3, −
How large was the mongol empire under kublai khan? A. It covered all of Asia.
Which element would be most important to a short story about a women who realizes something important? A) Characterization B) language C) plot D) setting E)
need help right now pt.2​
How did the Ancient Greek civilizations grow and prosper? Please help! I need a written answer if you can. Thank you!