Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Multiply. (2x + 4)(x - 4) OA. 2x2 OB. 2x2 - 16 OC. 2x2 + 12x - 16 OD. 2x2 - 4x - 16
32) In an electrical circuit the current is measured inA) amps using an ammeter.B) amps using a voltmeter.C) volts using an ammeter.D) volts using a voltmeter.
Find the exact area of the shaded region
if you answer these 2 questions then u like anime and i send u some pics! :)
How many kilocalorie are in 7 grams of protein
Find the central angle measure
About 16% of people who get their feet examined are found to have athlete's foot. What is the probability of a podiatrist examining five people until he finds t
Pls help giving my points number d is the role women played in history has been left out of the lesson taught in school
describe the non cooperation movement progress​
What are the properties of fourth matter plasma?