Answer:
Standard cost = $21.8
Explanation:
The total standard cost of one unit
= Direct material cost + Direct Labour cost + Overhead cost
Direct Material = 49Ă— $0.20 = 9.8
Direct labour cost = 0.40Ă— $14 = 5.6
Overhead cost = Â $16Ă— 0.40= 6.4
Standard cost = 9.8 + Â 5.6 + 6.4 Â = $21.8
Standard cost = $21.8