jnagel
jnagel jnagel
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Kristine bought a vase that cost $5.99 and roses that cost $1.25 each. The total cost was $20.99.

Write an equation to find the number of roses purchased. Use r to represent the number of roses. You do not need to solve the equation.

Respuesta :

ramishthecoolguay23 ramishthecoolguay23
  • 04-05-2020

Answer:

5.99 + 1.25r = 20.99

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

-14=3-c+(9+5c) solve for c
There has been a surge in violent crime in many parts of the country, and New York state has even declared a state of emergency. U.S. President Joe Biden held a
Help me please………………………
look at the image below
Which is not a water quality monitoring parameter ? 1. Habitat 2. Turbidity 3.salinity 4. Ph level
Use the distributive property to write an expression that is equivalent to each expression. If you get stuck, consider drawing boxes to help organize your work.
In a chemical equation, the symbol that means "dissolved in water" is _____. (s) (l) (aq) (g)
PleasePlease help me solve these articles with me
Force, work,power and energy
Please help me with this I need it