tiaW00
tiaW00 tiaW00
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Chris bought 6 pounds of sugar for $4. How many pounds of sugar did he get per dollar?

-if necessary, round your answer to the nearest hundredth

Respuesta :

milaradojevic246 milaradojevic246
  • 02-05-2020

Answer:

6÷4=1,5

Step-by-step explanation:

per one dollar he bought 1,5 pounds of sugar

Answer Link
christaphillips
christaphillips christaphillips
  • 02-05-2020
The answer is 1.5

4x1= 4
4x0.5= 2
4+2=6
Answer Link

Otras preguntas

Antonio makes a latte with 1/3 cup milk. How many lattes can he make with 5/6 cup milk
where are gummy bears made?
5 ways you can tell a living thing from a nonliving thing
Explain why the dodo was placed in the kingdom animalia
You subscribe to m different magazines. Your friend subscribes to 2 fewer than you
What do Muslims believe a prophet is? A deity. An angel. A minister. A messenger.
The structures that an animal uses to exchange gases with its surroundings make up the
The theme of Sandburg's poem "Grass" is A. war. B. freedom. C. peace. D. forgetfulness.
what is 1284 rounded to the nearest 100?
What's to you hear, when hear we are going to learning "map skills"???